A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

AIECM3 Uluslararası Orta Çağ ve Modern Akdeniz Dünyası Seramik Kongresi

XI. AIECM3 Uluslararası
Orta Çağ ve Modern Akdeniz Dünyası
Seramik Kongresi

19-24 Ekim 2015, Antalya

1978 yılında, Aix-en- Provence Üniversitesi ve CNRS grubu Fransa, Valbonne’da Batı Akdeniz Orta Çağ Seramik araştırmaları üzerine çalışan araştırmacı ve uzmanları bir araya getirmek amacıyla bir toplantı düzenlemiştir. Bu girişim bilimsel çevrelerce büyük ilgi görmüş, kongre notları uzman araştırmacılara rehberlik etmesi amacıyla bir başvuru kaynağı olarak basılmış, sonrasında ise Akdeniz Orta Çağ seramik çalışmalarını teşvik edecek, araştıracak, uluslararası kongreler düzenleyerek seramik tarihi alanındaki  önemli bilimsel çalışmaları yaygınlaştıracak bir derneğin kurulması zorunlu hale gelmiştir. 

Dernek tarafından düzenlenen toplantılar, 1995 yılından itibaren çeşitli ülkelerden çok sayıda uzman katılımcının da katkısıyla yeni bir ivme kazanmış ve faaliyet alanını Doğu Akdenizi de kapsayacak şekilde genişletmiştir. 

Association Internationale pour l'Etude des Céramiques Médiévales et Modernes en Méditerranée (AIECM3), Orta Çağ ve Modern Akdeniz dünyası seramik çalışmalarını destekleyen ve bu alanda çalışan araştırmacıların deneyim ve bilgilerinin paylaşılmasını teşvik eden bir dernektir. Derneğin çalışmaları seramik tarihi alanındaki yeni araştırma ve bulguları bilimsel dünyaya tanıtması ve yaygınlaştırması açısından önemlidir. Dernek, her üç yılda bir işbirliği içerisinde olduğu ülkelerin yerel kuruluşları ile Uluslararası Akdeniz Orta Çağ Seramik Kongresini gerçekleştirmektedir. 
(aiecm2.mmsh.univ-aix.fr/accueil_nr.html)

Bu yıl on birincisi gerçekleşecek olan kongre, Koç Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) (vekam.org.tr) tarafından yine Koç Üniversitesi bünyesinde Antalya’da faaliyet gösteren Suna İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü’nde (AKMED) (akmed.kaleicimuzesi.com) 19-24 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenecektir. 

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan XI. AIECM3 Uluslararası Orta Çağ ve Modern Akdeniz Dünyası Seramik Kongresi, özellikle Doğu Akdeniz bölgesinde yürütülen çalışmalara bir giriş ve genel bir değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır. Böylelikle son yıllarda yeni veriler ortaya koyan ve sayıları artan Orta Çağ ve Modern dönem arkeolojik araştırmalarında rastlantısal ya da sistematik olarak keşfedilen buluntuların durumlarının da ortaya çıkması sağlanacaktır. 

Seramik fırınları, atölyeler ve sürekli olarak keşfedilen yerel üretimler birbiri üstüne gelen geçici ve yerleşik medeniyetlerin Orta Doğu’daki ve Anadolu’daki varlıklarının tanıklarıdır. Mimari süslemelerde görülen sırlı seramik ve çiniler de hem Doğu Akdeniz’de hem de Batı Akdeniz bölgesinde benzer teknik ve kompozisyon özellikleriyle görülmektedir. Bu nedenle, seramiklerin ithalat ve ihracatı yalnızca dönemin ticaret yollarını değil aynı zamanda farklı medeniyetler arasındaki estetik ve üslup karşılaşmalarını da gösterir;

20 Kasım 2014 tarihinde Montpellier’de yapılan AIECM3 toplantısında uluslararası komite, Antalya’da yapılacak kongre için  “Atık Grupları ve Su Altı Buluntuları”, “Mimari Seramikler”, “Fırınlar, Atölyeler ve Üretimler”, “Anadolu Çanak Çömleği (Bizans Döneminden Osmanlı Dönemine kadar)”, “İthalat / İhracat”, “Yeni Keşifler” olarak altı tema belirlemiştir.