A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Temalar | AIECM3 Uluslararası Orta Çağ ve Modern Akdeniz Dünyası Seramik Kongresi

Temalar

T1-Atık Grupları ve Su Altı Buluntuları

Genellikle seramik üzerine yapılan bilimsel çalışmalar ve yayınlar içinde atık gruplarından ele geçen seramikler genel araştırmalar kapsamında izole edilmiş çalışmalar olmuştur. Bina inşaatları ve kentsel altyapı çalışmaları sırasında rastlantısal olarak ortaya çıkarılan seramikler eğer kent dokusu kapsamında araştırılırsa kentlilerin tüketim alışkanlıkları bağlamında oldukça önemli bilgiler verirler. Buna karşılık, su altı keşifleri genellikle ithal ve ihraç edilen üretimlerle denizciler tarafından günlük olarak kullanılan çanak çömlek arasındaki ilişkiyi gözler önüne serer. Bu seramik grupları kronotipolojiler ve ticaret akışı hakkında önemli bilgiler sağlar.

T2-Mimari Seramikler

Akdeniz’in farklı bölgelerinde, farklı dönemlerde kullanılan mimari seramik süslemeye (sırlı tuğla; çini-mozaik, duvar çinisi, bacini) kongre programı içinde yer verilecektir.

T3-Fırınlar, Atölyeler ve Üretimler

Akdeniz’de yapılan seramik çalışmaları için arkeolojik kazılar temel bilgi kaynaklarını teşkil etmektedir. Bu kongre kapsamında tarihi gelişmeler ve olası farklı atölyeler arasında oluşabilecek ilişkiler üretim teknikleri, yeni ürünlerin doğası kapsamında ele alınabilir. Bu kapsamda Akdeniz bölgesine İran gibi hinterlandında yer alan bölgelerin katkısı ve de Akdeniz’in kendi içinde farklı bölgelerdeki ilişkileri vurgulayan teknik ve üslubun aktarımını ele alan çalışmalar da önemlidir. 

T4-Anadolu Çanak Çömleği

(Bizans döneminden
Osmanlı dönemine kadar)

Orta Çağ Anadolu’da büyük demografik ve kültürel değişimlerin yaşandığı bir dönemdir, bu dönem boyunca Anadolu’da çeşitli krallıklar ve topluluklar yaşamış ve kendilerinden izler bırakmışlardır. (Bizans, Selçuklu, Ermeni, Gürcü, Venedik ve Ceneviz kolonileri, Süryani nüfusu, Emeviler, Abbasiler, Suriye ve Irak’taki çeşitli Arap hanedanları, Moğol ve Timur istilası, Selçuklu öncesi Türk Beylikleri, Selçuklular, Anadolu Beylikleri, Eyyûbîler, Memlûkler, Rodos Şövalyeleri, Osmanlılar, vb...)

T5-İthalat / İhracat

Kongre programı içinde Akdeniz orta çağ ve modern dönem çanak çömlek ve seramik ithalatı ve ihracatına yer verilecektir. İthalat ve ihracat bağlamında ticareti yapılan seramiklerin kalitesi ve bunları talep eden sosyal sınıf ve tüketim davranışları arasındaki ilişkiyi görmeye çalışmak ilginç olacaktır. Benzer biçimde bu ithalat ve ihracat sonucunda Akdeniz’deki çeşitli bölgeler arasındaki üslupsal etkilenmeler de hâlâ araştırmaya değer konular arasındadır.

T6-Yeni Keşifler 

Yeni araştırma ve keşiflerin sonuçları, atölyeler veya bilinmeyen üretimler, yeni teknikler ve / veya teknoloji aktarımları kongrenin diğer bir ana konusudur.